İstanbul Ticaret Borsası

 

 • ISTIB
 • SEED PROJECT
Başvuru Yapan: Gerçek Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

Başvuru Yapan: Tüzel Kişi

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler aşağıda belirtilmiştir. Gereğini arz ederim.


T.C. Kimlik No (*)

:     


Ad Soyad (*)

:     


E-Posta (*)

:     


Telefon (*)

:     


Faks (*)

:     


Geri Dönüş Tercihiniz

:    


Adres (*)

:     İstenilen Bilgi / Belge (*)

:     


(*) Zorunlu alanların doldurulması gerekmektedir.

  TOHUM PROJESİ

   

  İstanbul Ticaret Borsası Stoklarında Bulunan 50 Yıldan Daha Eski Olduğu Tahmin Edilen Tohumların Çimlenebilme Kabiliyetlerinin Araştırılması Projesi

   

  İSTİB Laboratuvarı depolarında cam şişeler içinde saklanan ve en az 50 yıllık olduğu tahmin edilen tohumların canlandırılması çalışmalarına ilk defa 2010 yılında başlanmıştır. Bu kapsamda Tarım Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Tarla Bitkileri Araştırma Dairesi ve Yeditepe Üniversitesi ile birlikte canlandırma projesi çalışmalarına başlanmıştır.

   

  Proje ilk etapta iki aşama olarak değerlendirilmiştir. Öncelikle borsamızda mevcut olan ürünlerin kimliklerinin tespit edilerek, kayıt altına alınması, sonrasında ise organik üretime hazırlık olarak orijinal tohum üretilmesi hedeflenmiştir.

   

  Tarım Bakanlığı ve Yeditepe Üniversitesi ile birlikte yapılan çalışmalar neticesinde, tohumların yeniden çimlenebilme kabiliyetlerinin araştırılması ile ilgili proje hazırlanarak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne (TAGEM) sunulmuştur. Projemiz TAGEM tarafından kabul edilmiş olup 19.07.2012 tarihinde İstanbul Ticaret Borsası, Yeditepe Üniversitesi ve Tarla Bitkileri Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile ortak proje çalışmalarına başlanmıştır. Ayrıca İSTİB stoklarında kalan ve AR-GE projesine konu olan eski tohumlar, nem oranları düşürülerek vakumlu alüminyum ambalajlarda uygun koşullarda, proje süresince saklanmak üzere Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesindeki Tohum Gen Bankasına teslim edilmiştir.

   

  TAGEM ve Yeditepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz (TAGEM/12/AR-GE/03) ‘’ İstanbul Ticaret Borsası Stoklarında Bulunan 50 Yıldan Daha Eski Olduğu Tahmin Edilen Tohumların Çimlenebilme Kabiliyetlerinin Araştırılması ’’ projesi, 3 yıl süreli bir proje olup, süresini 19.07.2015 tarihinde tamamlamıştır. Ancak projenin nihai hedefine ulaşabilmesi için bir yıl süre ile uzatılması TAGEM tarafından uygun bulunmuştur. Yeditepe Üniversitesi bu çalışmalar sırasında iki önemli buluşa imza atarak, patentini almıştır. Yeditepe Üniversitesinin patentini aldığı bu yöntemlerden biri ile çimlenme sağlanmıştır. Canlılık elde edilen bir kısım Buğday ve Arpaya ait tohumlar sağlıklı bir şekilde morfolojisini ve başaklanma evrelerini tamamlamış olup Ağustos ayında “Tek Başak Hasadı” başarı ile gerçekleştirilmiştir.

   

  Projenin uzatılmasına karar verilmesi ile birlikte “Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik” bölümü tarafından çimlendirilerek büyütülen ve hasadı yapılan tohumlar, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’ne ait deneme tarlalarına ekilerek 2015-2016 yılı tarla sezonunda morfolojik karakterizasyonlarının yapılması çalışmalarına başlanmıştır. Proje çalışmaları ile ilgili proje yürütücümüz tarafından 6 ayda bir TAGEM’e rapor sunulmaktadır.

        ETKİNLİK TAKVİMİ       

 • USD27.0802
 • EURO28.9629
 • STERLIN33.5422
 • ISV. FRANK30.2498
Update: 20.9.2023 15:30
E-Dergi

September - Oktober 2017

Wir freuen uns über Ihre Wünsche, Beschwerden, Anregungen und Freude
İstanbul Ticaret Borsası
TOBB